Historia Tawerny

Tawernę Mestwin prowadzi rodzina, której korzenie wywodzą się z XVII wieku. Podobnie jak potomkowie, którzy uwielbiali chwalić się swoimi potrawami i gościnnością, …..  .

Pani Kazimiera Zajączkowska-Petrosian, właścicielka restauracji,  wychowywała się w Grabówku pod Kościerzyną i kształciła się w Będominie, w dworku, w którym urodził się J.Wybicki – twórca hymnu narodowego. Życie rodzinne było i jest przepełnione kulturą kaszubską. „Swój dom i całą atmosferę przeniosłam do restauracji”- mówi właścicielka.

Posmakujecie tu państwo nie tylko regionalnej kuchni kaszubskiej, m.in. zupy kwaśną na maślance, brukwiowej na gęsinie, czy zawijańca kaszubskiego, ale również posłuchacie muzyki ludowej (często na żywo), będziecie mieć okazję przyjrzeć się kaszubskiej ceramice (rodziny Necel i Lubiana).

Niesamowitą atmosferę wprowadza obsługa, która biegle mówi w języku kaszubskim i która na co dzień prezentuje kaszubskie stroje ludowe.

„Jesteśmy miłośnikami sztuki i bardzo chętnie wspieramy pomorskich artystów” – tak mówi Pani Kazimiera, która kilka razy do roku organizuje wernisaże. Swoje obrazy prezentowali tutaj (m.in.): Ryszard Stryjec, Grodnicki, Gabriela Trynkler, Marek Model.